Jeżeli myślisz o zabudowie kampera i przygotowaniu wyposażenia marzeń pod oczekiwania swoje lub klienta, prędzej czy później staniesz przed wyborem idealnej kanapy. Bez względu na to czy przygotowujesz rozwiązanie szyte na miarę czy planujesz produkcję seryjną, będziesz potrzebować wygodnej i funkcjonalnej kanapy. Pamiętaj, że jest to kluczowy element wyposażenia kampera, ponieważ na kanapie spędzamy mnóstwo czasu, zarówno w ciągu dnia, jak również – a może przede wszystkim – w nocy.

d

W zależności od typu pojazdu kanapa będzie pełniła inną funkcję. W dużych pojazdach typu integra, półintegra czy van, kanapa będzie miejscem wypoczynku dziennego, ale przy założeniu, że kamper jest dodatkowo wyposażony w aluminiowe łóżko. W przypadku mniejszych pojazdów typu weekender (np. Volkswagen T6, Mercedes Vito czy Renault Traffic) rozkładana kanapa kamperowa jest w zasadzie jedyną sensowną opcją wyspania się w pojeździe.

W takim układzie trzeba zadać sobie pytanie: jaka powinna być idealna kanapa do kampera?

Przede wszystkim kanapa kamperowa powinna być wygodna i łatwa w obsłudze

Wydaje się to truizmem, ale przy całym wachlarzu współcześnie dostępnych funkcjonalności pamiętajmy o tym, do czego przede wszystkim kanapa powinna nam służyć – czyli do spania i siedzenia. A tutaj nadrzędne znaczenie ma wygoda i komfort użytkowania przedmiotu. Dobra kanapa, nieważne czy dwuosobowa czy trzyosobowa, powinna być w trakcie jazdy wygodnym i bezpiecznym siedziskiem, a w czasie odpoczynku powinna pełnić funkcję łóżka. Tak jak domowy materac, kanapa powinna spełniać kilka wymagań aby zachować odpowiednią higienę snu. Kanapa do kampera powinna być zatem odpowiedniej wielkości (po rozłożeniu długość kanapy powinna być dostosowana do antropometrii i wynosić ok. 1,9 m). Ważna jest też szerokość – w przypadku kanapy dwuosobowej powinno to być 1,1 – 1,2 m, natomiast kanapa dla trzech osób powinna mieć szerokość nawet 1,5 m. Oczywiście przy wyborze wyposażenia trzeba też uwzględnić szerokość samego pojazdu.

Wygoda kanapy to nie jedyny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze idealnej kanapy do kampera. Kolejnym aspektem który powinniśmy wziąć pod uwagę jest wygoda rozkładania i przesuwu urządzenia. Wyobraź sobie, że jesteś po całym dniu jazdy i ostatnia rzecz, z którą chciał(a)byś teraz walczyć to skomplikowany system rozkładania kanapy. Tutaj z pewnością wyróżniają się kanapy kamperowe marki Mobiframe, które są wyposażone w najwygodniejszy dostępny na rynku system przesuwu. Po prostu podnosisz uchwyt i przesuwasz kanapę w dowolną pozycję na aluminiowej szynie. Za pomocą dosłownie trzech ruchów rozkładasz całą kanapę i umieszczasz ją w wybranej pozycji. Szybko, łatwo i bez wysiłku. A czas zaoszczędzony na rozkładaniu kanapy przeznaczasz na dodatkowe minuty snu ;)

Każdy lubi przebywać w estetycznej i uporządkowanej przestrzeni. Szczególne znaczenie ma to w przypadku ograniczonego metrażu w kamperze. Dlatego kanapa kamperowa powinna też być wykonana estetycznie, a jej design powinien cieszyć oko. Warto też zwrócić uwagę na materiały, z których jest wykonany przedmiot.

Chcesz być na bieżąco? Sprawdź nasze social media

Dobra kanapa kamperowa powinna być łatwa w montażu i funkcjonalna

Rozkładanie kanapy to czynność, którą będziemy wykonywać codziennie, więc powinna być ona maksymalnie uproszczona. Pamiętajmy również jednak o montażu elementu, którego prostota ma szczególne znaczenie dla firm wykonujących zabudowy kamperów. Kanapy Mobiframe są instalowane w pojeździe za pomocą najlżejszej dostępnej na rynku podłogi kompozytowej, dociętej pod kształt pojazdu, z przyklejoną wysokiej jakości wykładziną oraz piankowym rdzeniem (foam core) o właściwościach termoizolacyjnych oraz izolującym akustycznie. Cały system jest bardzo łatwy w montażu, dzięki czemu będziesz mieć więcej czasu na dostosowanie projektu do oczekiwań klienta.

Dobra kanapa do kampera to również taka, która nie powoduje straty przestrzeni w pojeździe. Każdy, kto podróżował w kamperze doskonale wie, że bez względu na wielkość pojazdu miejsca jest zawsze za mało. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem, dzięki któremu zyskasz dodatkowe centymetry na przechowanie przedmiotów, jest szuflada w przestrzeni pomiędzy nogami podstaw kanapy.

Kanapa-łóżko SAF 11/12 z wbudowaną szufladą pomiędzy nogami podstaw

Wyposażenie kampera musi spełniać normy bezpieczeństwa

Jest to stwierdzenie oczywiste, ale przy tym niezwykle ważne. To właśnie decydujący czynnik, dzięki któremu poznamy poważnego i odpowiedzialnego producenta elementów zabudowy kampera.

Nie jest łatwo odnaleźć się we wszystkich uregulowaniach prawnych związanych z homologacją pojazdów i ich poszczególnych elementów. W tym przypadku najlepiej po prostu zapytać producenta o to czy jego produkty spełniają normy Europejskiej Komisji Gospodarczej (ECE). Normy te określają m.in. wymagania dla:

  • kotwiczeń pasów bezpieczeństwa oraz systemu kotwiczeń ISOFIX przeznaczonego dla urządzeń przytrzymujących dla dzieci,
  • systemu TOP TETHER, który jest odcinkiem pasa stanowiącym trzeci punkt zamocowania dla ISOFIX,
  • wysokości, szerokości, sposobu mocowania oraz wytrzymałości zagłówków.

Przy wyborze jakiegokolwiek wyposażenia do zabudowy kampera warto zapytać producenta o certyfikaty potwierdzające spełnienie norm bezpieczeństwa ECE.

overwiev from campervan

Zabudowa kampera z Mobiframe

Podsumowując, jeżeli szukasz dobrej kanapy do kampera sprawdź czy spełnia ona wszystkie konieczne warunki. Pamiętaj, ze powinna ona:

  • być wygodna, funkcjonalna, łatwa w obsłudze i estetyczna,
  • posiadać wymiary dostosowane do pojazdu i być łatwa w montażu,
  • mieć dodatkowe szuflady, schowki itp., dzięki czemu nie spowoduje strat w przestrzeni w pojeździe,
  • spełniać konkretne normy bezpieczeństwa.

Zastanawiasz się jaki rodzaj kanapy wybrać? W Mobiframe oferujemy wersje dwuosobowe i trzyosobowe, posiadające wszystkie wymienione wyżej cechy oraz spełniające europejskie normy. Potrzebujesz dostosowania produktu do Twoich indywidualnych potrzeb? Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje pytania: sales@mobiframe.eu

Dowiedz się więcej o naszych kanapach

KANAPA-ŁÓŻKO SAF10
KANAPA-ŁÓŻKO SAF11/12
KANAPA-ŁÓŻKO SAF30